راوک دانلود

اسپوتنیک – چین با استفاده از دریای چین جنوبی می تواند شرایط را برای مذاکره با آمریکا فراهم سازد

۱۹ مرداد ۱۳۹۷

اسپوتنیک- از نگاه کره شمالی، خلع سلاح هسته ای به معنای خلع سلاح هسته ای سراسر منطقه شمال شرقی آسیا است که نه تنها حذف قابلیت های هسته ای کره شمالی، بلکه حذف قابلیت های هسته ای آمریکا را نیز شامل می شود، اما برای آمریکا خلع سلاح هسته ای فقط و فقط به مفهوم خلع سلاح هسته ای کره شمالی است.

 رادیو اسپوتنیک درباره خلع سلاح هسته ای کره شمالی با پروفسور “استفان نگی” استاد ارشد روابط بین الملل در دانشگاه بین المللی توکیو، مصاحبه کرده است.

“مایک پمپئو” وزیر امور خارجه آمریکا گفته است، کره شمالی یک جدول زمانی برای شروع فرآیند خلع سلاح هسته ای خود تعیین خواهد کرد و افزود:  “پیونگ یانگ” در عمل به یک یا هر دو قطعنامه شورای امنیت سازمان  “رفتاری ناسازگارانه” دارد.

رادیو اسپوتنیک: وزرای خارجه آسه آن، از آمریکا و کره شمالی می خواهند تا در جهت خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره قدم بردارند.  در حال حاضرچه انتظاری می توان از واشنگتن و پیونگ یانگ داشت این که آخرین درخواست های آمریکا مبنی بر حفظ تحریم ها علیه کره شمالی را در نظر بگیریم؟ و این موفقیت چقدر قابل دستیابی است؟

استفان نگی: چندین چالش پیش روی ما وجود دارد. اول از همه، هنوز هیچ توافقی در مورد این که مفهوم خلع سلاح هسته ای برای کره شمالی و آمریکا دقیقا چیست، وجود ندارد.به نظر می رسد واشنگتن و پیونگ یانگ هر کدام تعریف خاص خود را از خلع سلاح هسته ای دارند.برای کره شمالی، خلع سلاح هسته ای به معنای خلع سلاح هسته ای سراسر منطقه شمال شرقی آسیا است که نه تنها حذف قابلیت های هسته ای کره شمالی، بلکه حذف قابلیت های هسته ای آمریکا را نیز شامل می شود. از نگاه کره شمالی، قابلیت های هسته ای آمریکا ممکن است در داخل و اطراف شبه جزیره کره، از جمله دریای ژاپن و همچنین ژاپن وجود داشته باشد. اما برای آمریکا خلع سلاح هسته ای فقط و فقط به مفهوم خلع سلاح هسته ای کره شمالی می باشد.

استفان نگی استاد دانشگاه توکیو

 

در اینجا ما با شکاف بسیار بسیار بزرگی در مفهوم این موضوع روبه رو هستیم. بنابراین، در زمانی که خط شروع و پایان روند خلع سلاح هسته ای بسیار متفاوت است، برداشتن گام رو به جلو برای این که ببینیم چگونه دو طرف می توانند با هم هماهنگ شوند و در فرآیند خلع سلاح هسته ای پیش روند، دشوار است.

 

رادیو اسپوتنیک: مایک پمپئو متعهد شد تا میلیون ها دلار بودجه امنیتی را به جنوب شرقی آسیا اختصاص دهد، منطق منافع آمریکا در منطقه چیست؟

 

استفان نگی: این بودجه به مفهوم جدیدی مربوط می شود که استراتژی هند و پاسیفیک (هند- اقیانوسیه) نامیده می شود. در این استراتژی جدید، آمریکا و همچنین کشورهای هم عقیده آن، از جمله ژاپن، استرالیا، هند و تا حدودی دیگر کشورها، علاقه مند به سرمایه گذاری در پروژه های زیربنایی هستند تا با  پروژه زیربنایی (درمقیاس بزرگ) چین به نام راه ابریشم جدید (یک کمربند، یک جاده) رقابت کنند.

مایک پومپئو از اختصاص در حدود ۱۵۰ میلیون دلار در ساختارهای زیربنایی خبر داده است که ظاهرا، چیزی بیشتر از این هم نمی باشد، اما این مساله برای ما مهم است که بدانیم سرمایه گذاری آمریکا در منطقه به هیچ وجه قانونی نیست. سرمایه گذاری خصوصی  آمریکا در منطقه، در حدود ۸۴۰ میلیارد دلار، تقریبا معادل یک تریلیون دلار می باشد که در واقع حکایت از رد پای اقتصادی آمریکا در هند و اقیانوسیه دارد. این ۱۵۰ میلیون دلار نشان دهنده یک تعهد است، اما تعهدی بسیار محدود.

آمریکا ترجیح می دهد برای ادامه گسترش نفوذ اقتصادی خود در منطقه و کشاندن شرکای هم فکر و هم عقیده خود به این منطقه، از بخش خصوصی استفاده کند.به طوری که آنها می توانند میان گسترش این زیرساخت های تحت نظارت دولت و پروژه زیربنایی دولتی که دولت چین مسئولیت تامین بودجه و هدایت آن را در منطقه بر عهده دارد، توازن ایجاد کنند.

رادیو اسپوتنیک: به ارتش آمریکا نیز دستوراتی داده شده است تا فعالیت نظامی چین در دریای چین را گزارش کند، شما چه نظری درباره این دستور دارید و ما باید انتظار چگونه واکنشی از طرف پکن داشته باشیم؟

 

همانطور که همه ما می دانیم، دریای جنوبی چین یک منطقه استراتژیک بسیار مهم برای چینی ها است، که همیشه در این منطقه اصطکاک کمی وجود داشته است. من تصور می کنم که این دستور واقعا تعجبی ندارد به نظر شما دارد؟ 

استفان نگی: در ایجا مساله زمان بندی بسیار جالب است. اگر ما به آنچه که در سال گذشته اتفاق افتاده نگاه کنیم، به ویژه از زمانی که دونالد ترامپ در ژانویه ۲۰۱۷ به قدرت رسید، در می یابیم که او به طور آشکار بر سر مساله دریای چین و دیگر مناطق، پکن را  تحت فشار قرار داده و به ویژه بر عملیات “آزادی ناوبری”  تاکید کرده است.

 

انجام این [عملیات] به صورت منظم، به این معنی است که عملیات آزادی ناوبری که در دریای چین در حال انجام است، همیشه اتفاق می افتد.

 

دست کم دو گروه دریایی آمریکایی هر روز در دریای چینی حضور دارند. این به معنای عقب راندن ادعاهای حاکمیت انحصاری و کنترل نظارت پکن بر دریای چین جنوبی است.

 

ما عوامل دیگری را نیز در منطقه داریم. ما مساله هسته ای کره شمالی را داریم، آمریکا تلاش می کند تا چین و دیگر کشورها را برای خلع سلاح هسته ای کره شمالی، تحت فشار قرار دهد. از طرفی ما با موضوع جنگ تجاری میان چین و آمریکا که در ماه جاری آغاز شده است، روبه رو هستیم.

 

از نگاه چین، آنها قصد دارند تا همچنان به افزایش فشار بر مناطقی چون کره شمالی و دریای چین جنوبی که تلاشهای آمریکا را برای (تسلط بر منطقه) با مشکل مواجه می کند، ادامه دهند.

 

آنچه که اتفاق می افتد این است که توانایی های دیپلماتیک آمریکا درتحت فشار قرار دادن چین، تضعیف می شود و این مساله به چین کمک می کند تا با برخی از فشارهای ناشی از جنگ تجاری مقابله کند.

 

آن چیزی که چین در تلاش برای آن است و به آن فکر می کند این است که با انواع فشارهای مختلف بر آمریکا، به ویژه کاهش فشار بر کره شمالی و افزایش عملیات در دریای چین جنوبی، می تواند شرایطی را برای یک معامله دو طرفه فراهم سازد که راه را برای مذاکرات تجاری با آمریکا هموار سازد.

 

 این تجارتی است که برای چین اهمیت دارد. اولویت اصلی  چین، ثبات اقتصادی و ثبات امنیتی منطقه می باشد به طوری که بتواند رشد اقتصادی اجتماعی خود را حفظ کند، و جمعیت ۱٫۴ میلیارد نفری کشورش را شاغل ببیند و اطمینان یابد که کاسه برنجی برای آنها فراهم شده است.

 

 این  تصویر بسیار پیچیده ای است و ما شاهد فشارهای فزاینده ای از طرف چینی ها خواهیم بود، اما باید در نظر داشت که فشارهای آمریکا نیز در حال افزایش است و در تلاش برای رسیدن به اهداف ملی خود هستند.

 

رادیو اسپوتنیک: نظر شما در رابطه با در خواست ژاپن برای معاهده تجاری آزاد با حضور ۱۶ کشور آسیایی که آمریکا در آن راهی ندارد، چیست؟ چشم انداز شما در مورد این نوع همکاری چیست؟ آیا چیز خوبی است؟

 

استفان نگی: آنچه که شما به آن اشاره می کنید، یک همکاری اقتصادی جامع منطقه ای است با عنوان (آر. سی. ای. پی).

 

در این معاهده، متأسفانه یا خوشبختانه، چندین کشور، به ویژه هند حضور دارند که واقعا نه طرفدار تجارت آزاد هستند و نه طرفدار مقررات زدایی.  تردید بسیاری وجود دارد که این توافقنامه تجاری به بار بنشیند.

 

مترجم: بهارک آجیل چی

بیشتر بخوانید:

 تعبیر وانگ‌یی؛ آمریکا مزاحم نظامی در دریای چین‌جنوبی

نشست وزیران خارجه چین و امریکا در فضای پرتنش روابط دوکشور+ ویدئو

افزایش ۲۵درصدی تعرفه چین بر کالاهای آمریکایی+ ویدئو

گزارش: آمادگی چین برای مقابله با تهدید‌های تجاری آمریکا