راوک دانلود

تاکید اتحادیه اروپا بر برسمیت نشناختن تحریم های فرا سرزمینی آمریکا / تحلیل

۱۹ مرداد ۱۳۹۷

راوک دانلود – آغاز دور جدید تحریم های هسته ای آمریکا ضد ایران در ۷ اوت ۲۰۱۸ با واکنش منفی اروپا ، چین و روسیه مواجه شده است. اتحادیه اروپا ضمن اجرای “قانون مسدود کننده” به منظور کاهش تاثیرات منفی تحریم های واشنگتن ، بر غیر قانونی بودن اعاده تحریم های هسته ای ایران تاکید کرده است.

آمریکا با فشار به سایر کشورها برای پیروی از تحریم های جدید ضد ایرانی قصد توسعه حوزه حاکمیتی خود را دارد، در حالی این مساله برخلاف موازین و قوانین بین المللی است.

در این راستا «مینا آندریوا»Mina Andreeva  سخنگوی کمیسیون اروپا ضمن تاکید بر به رسمیت نشناختن تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا توسط اتحادیه اروپا، گفت شرکت‌های اروپایی آزاد هستند درباره ادامه فعالیتشان در ایران تصمیم‌گیری کنند.

مینا آندریوا

 

به گفته آندریوا : اتحادیه اروپا “قانون مسدودسازی” تحریم‌های آمریکا را با هدف خاص حفاظت از کسب وکارهای این اتحادیه وضع کرده است.

پس از خروج آمریکا از برجام در ۸ مه ۲۰۱۸ ، اتحادیه اروپا تلاش های گسترده ای را برای حفظ برجام از طریق تضمین منافع ناشی از حفظ و رعایت برجام توسط ایران آغاز کرد که از جمله آنها اجرای نسخه به روز شده قانون مسدود کننده ۱۹۹۶ است. این اقدام در راستای کاهش تاثیر تحریم‌ها بر منافع شرکت‌های اروپایی که فعالیت تجاری قانونی در ایران انجام می‌دهند، صورت می گیرد.

هدف کمیسیون اروپا این است که مقابله با تحریم‌های فرا سرزمینی را که آمریکا علیه ایران مجددا اعمال می‌کند، به حوزه صلاحیت خود اضافه کند. نسخه به روز رسانی شده قانون مسدود سازی از ۷ اوت ۲۰۱۸ اجرایی شد. البته اتحادیه اروپا که به نمایندگی از تروئیکای اروپایی عضو گروه ۱+۵ (آلمان ، فرانسه و بریتانیا) این اقدام را صورت داد، در این باره تنها نیست . چین نیز آشکارا اعلام کرده که فقط از تحریم های شورای امنیت پیروی کرده و در نتیجه اعتنایی به خواست واشنگتن برای رعایت تحریم های یکجانبه هسته ای آمریکا علیه ایران  ندارد.

آمریکایی ها البته در واکنشی انفعالی وانمود می کنند که اقدامات حمایتی اتحادیه اروپا درباره ایران برای آنها اهمیتی ندارد. این مساله لزوم واکنش های جدی تر و محکمتر اروپا را در برابر اقدامات یکجانبه گرانه و قلدر مابانه ترامپ بیش از پیش آشکار می سازد.

ترامپ تاکنون در عرصه های مختلف اروپا را به چالش طلبیده که از جمله آنها خروج از توافق آب و هوایی پاریس ، آغاز جنگ تجاری با اروپا با افزایش تعرفه ها، زیر سئوال بردن عملکرد اعضای اروپایی ناتو ، مخالفت با امضای توافق تجارت آزاد با اتحادیه اروپا و از همه مهمتر مخالفت با برجام به منزله یکی از دستاوردهای مهم دیپلماسی اتحادیه اروپا از زمان شکل گیری آن است.

اروپا باید اقدامات خود را برای صیانت از برجام در همه حوزه ها در چارچوب بسته پیشنهادی خود به ایران گسترش دهد. ضمن اینکه گروه ۱+۴ باید با یکجانبه گرایی آمریکا با خروج از برجام و اعمال مجدد تحریم های هسته ای علیه ایران که قوانین و موازین بین المللی و  قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را به چالش طلبیده و نظم و ثبات جهانی را در معرض مخاطره قرار داده، مقابله جدی کند .

«مارکو اورهاوس» Marco Overhaus کارشناس سیاسی می گوید: تحت ریاست جمهوری ترامپ نظم جهانی کم تر لیبرال و پایدار خواهد بود. در این شرایط سازمان های بین‌المللی تضعیف شده و بی اهمیت تر می شوند چرا که تصمیمات به صورت روزافزون خارج از این نهادها گرفته می شود.

مسلما موضع انفعالی و یا تبعیت از خواسته های تحریمی واشنگتن علیه ایران موجب تشویق ترامپ و زیاده خواهی های بیشتر از جانب وی خواهد شد.

۱۴۱/۱۱۲

بیشتر بخوانید:

لو گران سوار: تحریم های ایران؛ اروپا ناتوان در برابر آمریکا

حمایت اتحادیه اروپا از شرکت های فعال در ایران