راوک دانلود

رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا: نمی‌توانیم در ایران سرمایه‌گذاری کنیم

۲۸ تیر ۱۳۹۷

رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا به‌رغم حمایت اروپایی‌ها از حفظ برجام اعلام کرد: این بانک نمی‌تواند در ایران سرمایه‌گذاری کند.

«ورنر هویر» Werner Hoyer رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا روز چهارشنبه درجمع خبرنگاران تصریح کرد: با وجود حمایت این بانک از تلاش اتحادیه‌اروپا برای زنده‌ نگاه‌داشتن توافق هسته‌ای ایران، بانک سرمایه‌گذاری اروپا نمی‌تواند نقش فعالی داشته باشد.

اتحادیه‌اروپا باهدف امکان‌پذیر کردن نقل و انتقال پول به ایران بعد از اعمال تحریم‌های آمریکایی در ماه‌های آینده، به بانک سرمایه‌گذاری اروپا مجوز فعالیت را در ایران اعطا کرده است.

بانک سرمایه‌گذاری اروپا که نهاد اعطای وام، اعتبار و تضمین سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپاست، نگران است که فعالیت در ایران سبب شود تا سهام این بانک در بازارهای آمریکا کاهش پیدا کند.

پس از خروج آمریکا از برجام، اتحادیه اروپا تلاش دارد با ارائه راه‌حل‌هایی بر تعهدهای خود در این توافقنامه پابرجا بماند. اروپا در نظر دارد در این زمینه چند اقدام عملی انجام دهد که مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران هم است.

اعطای وام و تسهیلات بانکی از طریق بانک سرمایه‌گذاری اروپا، اقداماتی ویژه باهدف ایجاد سپر حفاظتی برای شرکت‌های اروپایی حاضر در ایران و انتقال مستقیم پول از دولت‌های اروپایی به بانک مرکزی ایران برای پرهیز از تحریم‌های آمریکا؛ ازجمله اقداماتی است که اروپا برای حفظ «برجام‌اروپایی» باید اتخاذ کند. 

«محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران در گفت وگو با یورونیوز؛ ضمن تاکید بر اهمیت روابط با اروپا پس از خروج آمریکا از برجام، خاطرنشان کرد: جدا از تعهد سیاسی اروپایی‌ها برای پایبندی به توافق هسته‌ای، اکنون نیاز به مشاهده اقدامات عملی آنهاست.۱۱۸