راوک دانلود

واحدهای حافظه رایانه را بهتر بشناسید/ گیگابایت، ترابایت و پتابایت چیست؟

۹ مرداد ۱۳۹۷

رسانه راوک دانلود – بدون شک شما اصطلاحات گیگابایت، ترابایت و پتابایت را پیش از این شنیده اید، اما هر یک از این واحدهای حافظه رایانه چه معنایی دارد؟

هر یک از واحدهای حافظه رایانه مانند بایت، مگابایت، گیگابایت و پتابایت برای مقادیر ذخیره اطلاعات در دنیای دیجیتال به کار می روند، اما گاهی اوقات با عباراتی مانند مگابیت و گیگابیت اشتباه گرفته می شوند. اینکه بدانیم هر یک از این عبارات دقیقا چه معنایی دارند (و چگونه به یکدیگر مربوط می شوند) هنگام مقایسه میزان قابل ذخیره سخت افزارها، تبلت ها و فلش مموری ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این موضوع همچنین برای زمانی که خرید اینترنتی می کنید و می خواهید نرخ انتقال داده ها را با هم مقایسه می کنید، به کار می آید.

بیایید نگاهی دقیق تر به هر یک از واحدهای حافظه رایانه بیاندازیم.

بیت، بایت و کیلوبایت

در ابتدا باید نگاهی به مبانی مبحث ذخیره سازی دیجیتال به همراه تعدادی از سطح ظرفیت های پایین تر بیاندازیم.

کوچک ترین واحد ذخیره سازی، بیت (b) نام دارد، که تنها قادر به ذخیره یک رقم باینری – تنها یک صفر و یا تنها یک ۱ – است.

هنگامی که به یک بیت اشاره می کنیم، به خصوص به عنوان بخشی از کلمه ای بزرگتر، معمولا از حرف کوچک b  انگلیسی استفاده می کنیم. برای مثال، یک کیلوبیت هزار بیت است و یک مگابیت هزار کیلوبیت است. وقتی می خواهیم بگوییم حجم چیزی ۴۵ مگابیت است، معمولا این طور می نویسیم: ۴۵ Mb.

یک پله بالاتر از بیت، بایت (B) قرار دارد. یک بایت در واقع ۸ بیت است و قابلیت ذخیره یک کاراکتر از متن را دارد. برای نشان دادن بایت از حرف بزرگ B انگلیسی استفاده می کنیم؛ برای مثال، برای ذخیره یک کلمه عادی، حدود ۱۰B فضا نیاز داریم.

پله بعدی بایت، یک کیلوبایت (KB) برابر با ۱۰۲۴ بایت داده (یا ۸۱۹۲ بیت) است. کیلوبایت را به شکل KB می نویسند؛ برای مثال، برای ذخیره یک صفحه متن ساده، به چیزی حدود ۱۰ KB فضا نیازمندیم.

در ادامه، با سایر واحدهای حافظه رایانه آشنا می شویم. احتمال بیشتری وجود دارد که هنگام خرید محصولات اکترونیکی با این واحدها برخورد کنید.

مگابایت (MB)

هر مگابایت (MB) معادل ۱۰۲۴ کیلوبایت است. از اواخر دهه ۹۰ میلادی، میزان ذخیره داده محصولات عادی و معمول مانند هارد درایو ها، با مگابایت اندازه گیری می شدند. مثال زیر نشان می دهد در محدوده مگابایت، شما چه میزان داده می توانید ذخیره کنید:

۱ مگابایت = یک کتاب ۴۰۰ صفحه ای

۵ مگابایت = یک ترک موسیقی عادی ۴ دقیقه ای

۶۵۰ مگابایت = یک سی دی حاوی ۷۰ دقیقه فایل صوتی

شما عدد ۱۰۲۴ را در بخش های بعدی زیاد مشاهده خواهید کرد. به طور معمول، پس از مرحله کیلوبایت، هر اندازه گیری ذخیره متوالی، ۱۰۲۴ برابر مرحله قبلی خود است. ۱۰۲۴ بایت یک کیلوبایت است، ۱۰۲۴ کیلوبایت یک مگابایت است و به همین ترتیب ادامه دارد.

گیگابایت (GB)

هر گیگابایت (GB) معادل ۱۰۲۴ مگابایت است. عبارت گیگابایت برای اندازه گیری میزان ذخیره داده در محصولات بسیار پر کاربرد است.

اگرچه امروزه اکثر هارد دیسک ها با ترابایت اندازه گیری می شوند، میزان ذخیره سازی چیزهایی مانند فلش مموری ها و بسیاری از درایوهای Solid State هنوز با گیگابایت اندازه گیری می شود.

برای مثال، اگر بخواهیم با دنیای واقعی مقایسه کنیم:

۱ گیگابایت = حدود ۱۰ کتاب داخل قفسه

۷/۴ گیگابایت = گنجایش یک DVD – ROM

۷ گیگابایت = میزان داده ای که در هر ساعت تماشای ویدیوهای Ultra HD در Netflix استفاده می کنید.

ترابایت (TB)

هر ترابایت (TB) معادل ۱۰۲۴ گیگابایت است. در حال حاضر ترابایت ها بیشترین کاربرد را هنگام اندازه گیری میزان ذخیره سازی هارد درایوهای عادی دارند.

برای مثال، اگر بخواهیم با دنیای واقعی مقایسه کنیم:

۱ ترابایت = ۲۰۰ هزار آهنگ ۵ دقیقه ای، ۳۱۰ هزار عکس، یا ۵۰۰ ساعت فیلم

۱۰ ترابایت = میزان داده ای که تلسکوپ فضایی هابل سالانه تولید می کند

۲۴ ترابایت = میزان داده ای که در سال ۲۰۱۶ روزانه در سایت یوتیوب آپلود شده است.

پتابایت (PB)

هر پتابایت (PB) معادل ۱۰۲۴ ترابایت (یا چیزی حدود ۱ میلیون گیگابایت) است. اگر روند به شکل فعلی ادامه پیدا کند، پتابایت ها می توانند جای ترابایت ها را در آینده، هنگام اندازه گیری میزان استاندارد ذخیره داده ها در محصولات بگیرند.

برای مثال، اگر بخواهیم با دنیای واقعی مقایسه کنیم:

۱ پتابایت = ۵۰۰ میلیارد صفحه استاندارد متن تایپ شده عادی (یا ۷۴۵ میلیون فلاپی دیسک)

۵/۱ پتابایت = ۱۰ میلیارد عکس در فیس بوک

۲۰ پتابایت = میزان داده ای که در سال ۲۰۰۸ روزانه در گوگل پردازش شده است.

اگزابایت (EB)

هر اگزابایت (EB) معادل ۱۰۲۴ پتابایت است. غول های تکنولوژی مانند آمازون، گوگل، و فیس بوک (که میزان غیرقابل تصوری از داده ها را تولید می کنند) به طور معمول، اکنون تنها کسانی هستند که نگران این نوع فضای ذخیره سازی هستند.

در سطح مصرف کننده، برخی از (اما نه همه) سیستم های فایل که مورد استفاده سیستم های عامل امروزی هستند، محدودیت های نظری برای اگزابایت ها تصور می کنند.

برای مثال، اگر بخواهیم با دنیای واقعی مقایسه کنیم:

۱ اگزابایت = ۱۱ میلیون ویدیوی ۴K

۵ اگزابایت = تمام کلماتی که تا کنون توسط انسان ها ادا شده است

۱۵ اگزابایت = مجموع داده های براورد شده گوگل

ِآینده واحدهای حافظه رایانه به چه صورت است؟

این لیست قطعا می تواند ادامه پیدا کند. ۳ ظرفیت بعدی ذخیره اطلاعات در لیست زتابایت ها، یوتابایت ها و برونتوبایت ها هستند. اما صادقانه، ظرفیت های پس از اگزابایت برای ظرفیت ذخیره داده هایی با حجم بسیار بسیار بالا هستند که در حال حاضر کاربرد زیادی در دنیای واقعی ندارند.