راوک دانلود

پروژه شبیه سازی موتور سوئیچ رلوکتانسی مغناطیس دائم

۲۵ مرداد ۱۳۹۷

پروژه شبیه سازی موتور سوئیچ رلوکتانسی مغناطیس دائم

این روزها صنعت گران به دنبال ماشین هایی با هزینه های نگه داری پایین و ترجیحا راندمان بالا هستند و اگر به چندسال اخیر نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد بازار به دنبال جایگزینی مناسب برای موتور های القایی می باشد، زمانی که صحبت از سادگی به میان میاد مسلما موتورهای سویئچ رلوکتانسی می توانند به عنوان گزینه نخست مورد بررسی قرار بگیرند.

البته موتورهای رلوکتانسی هم مشکلاتی دارند که باید رفع گردند تا بتوان به عنوان یک موتور ایده آل از آنها بهره برداری نمود، در این میان بحث جدیدی با عنوان “موتور سوئیچ رلوکتانسی مغناطیس دائم” در بین مقالات خودنمایی می کند که گویا توانسته عملکرد موتور SRM را به حد قابل قبولی افزایش دهد.

برای این ماشین ها به دلیل اینکه هم می توانند در نقش ژنراتور و هم موتور ایفای نقش کنند از واژه “هایبرید” (hybrid) استفاده می کنند، از سوی دیگر این ماشین در زمینه انرژی های تجدید پذیر با توجه به ساختارش می تواند مورد استقبال قرار بگیرد.

 

خلاصه پروژه

در این پروژه ما موتور PMSR را به صورت کامل شبیه سازی کرده ایم تا در نهایت بتوانیم سبب بهبود طراحی و عملکرد این موتور سوئیچ رلوکتانس مغناطیس دائم شویم.

در این موتور ما از مگنت های دائم (Permanent Magnet) بروی رتور استفاده کرده ایم و همین عامل باعث شده که آن را “سوئیچ رلوکتانس مگنت دائم” بنامیم و از طرفی شاهد تغییرات چشمگیر در مقایسه با یک موتور سوئیچ رلوکتانس معمولی باشیم، و از طرفی استاتور این ماشین را با استفاده از جریان الکتریکی تغذیه می کنیم و این مدل تحریک باعث می شود بتوانیم به راحتی با کنترل این جریان ماشین را به صورت کلی و بدون نیاز به درایو خاصی کنترل نماییم.

گشتاور تولیدی در این ماشین درواقع از برهم کنش میدان های مغناطیسی رتور مگنت دائم و استاتور تحریک شده با جریان خروجی به وجود می آید و در نهایت این گشتاور سبب به حرکت درآمدن موتور ما می شود.

این موتور از مدار حرارتی خوبی به جهت کاهش حرارت تولیدی برخوردار است این خصیصه یکی از نقاط ضعف موتورهای معمولی SRM می باشد که در این موتور توانسته ایم با استفاده از ذخیره EMF این مشکل را تا حدودی رفع نماییم.

نکته مهم دیگری که باید مدنظر قرار بدهید استفاده از مدل Halbach برای چینش آهنرباهای دائم بروی رتور می باشد که سبب ایجاد گشتاور مناسب شده است.

 

مقاله این پروژه

نام مقاله: Design and Optimization of Permanent Magnet Switch Reluctance Machine for Renewable Energy Application

نوع مقاله: کنفرانسی

سال انتشار: ۲۰۱۲

نویسندگان: H. Liu, W. Brokaw – J. Harms, W. Wu – M. Epstein, T. Chalfant – A. Camarano, Y. Hu, Y. Bai – L. Chow and T. Wu

     دانلود مستقیم مقاله Design and Optimization of Permanent Magnet Switch Reluctance Machine for Renewable Energy Application  | با حجم ۱ مگابایت

 

نسخه مکسول استفاده شده

Version 16

 

پروژه شبیه سازی شده

قسمت اول:

موتور سوئیچ رلوکتانسی آهنربای دائم سه بعدی

قسمت دوم:

موتور سوئیچ رلوکتانسی با آهنربای دائم

 

نتایج بدست آمده در شبیه سازی

گشتاور:

گشتاور موتور

 

چگالی میدان مغناطیسی:

چگالی-میدان-مغناطیسی

 

بردارهای میدان مغناطیسی:

بردار میدان های مغناطیسی

بردارهای-میدان-مغناطیسی-کامل

جهت-گیری-میدان-ها

میدان-های-مغناطیسی

میدان-های-مغناطیسی-2

 

 

طراحی و پیاده سازی پروژه توسط: گروه انسیس مکسول PowerEn

 

 

محتوای این پکیج؛

فایل شبیه سازی ژنراتور در نرم افزار مکسول
مقاله مربوطه
ترجمه مقاله
خلاصه نتایج شبیه سازی

 

 

 

خرید آنلاین (پرداخت و دانلود آنی)

 

 

راستي! براي دريافت مطالب جديد در کانال تلگرام PowerEn عضو شويد.

تلگرام

 

پروژه شبیه سازی موتور سوئیچ رلوکتانسی مغناطیس دائم

۵ (۱۰۰%) ۲ votes