راوک دانلود

چین جایگاه دومین بورس بزرگ جهان را از دست داد

۱۳ مرداد ۱۳۹۷

با تداوم کاهش ارزش بازار‌های بورس چین به دلیل جنگ تجاری آمریکا، چین جایگاه خود در دومین بازار بزرگ سرمایه جهان را به ژاپن واگذار کرد.

به گزارش راوک دانلود، تا پایان معاملات هفته گذشته ارزش بورس‌های چین به ۶.۰۹ تریلیون دلار کاهش یافت تا بدین ترتیب این کشور جایگاه دومی خود را به ژاپن با بورس ۶.۱۶ تریلیون دلاری واگذار کند. در حال حاضر آمریکا بزرگ‌ترین بورس جهان را دارد.

در نوامبر ۲۰۱۴ بورس چین موفق شده بود همتای ژاپنی خود را پشت سر بگذارد. بورس آمریکا تا پایان معاملات هفته گذشته با ۳۱ تریلیون دلار ارزش بافاصله زیادی از رقبای خود در جایگاه با ارزش‌ترین بورس جهان قرار دارد.

شاخص‌های بورسی درچین پس ازآن کاهشی شده‌اند که جنگ تجاری بین پکن و واشنگتن، اقتصاد این کشور را که وابستگی زیادی به صادرات دارد،تحت تاثیر قرار داده است.

شاخص ” شانگهای کامپوزیت” چین از ابتدای امسال(۲۰۱۸) تاکنون ۱۷ درصد ارزش خود را از دست داده است و ۲۷ درصد پایین‌تر ازاوج خود که ۵۲ هفته پیش به ثبت رساند قرار دارد.

این درحالی است که به گفته صندوق بین‌المللی پول،هرچند که تمامی کشور‌های جهان ازمنازعه تجاری آسیب خواهند دید،اما احتمالا خود آمریکا یکی از قربانیان اصلی این سیاست‌ها خواهد بود چراکه اکثر کشور‌های جهان مالیات‌های بیشتری بر صادرات کالاهای آمریکایی اعمال می کنند و این مسئله به نوسان در اقتصاد آمریکا منجر می شود.۱۱۸